امیر مسعودی
درج آگهی رایگان جدید

قالیشویی
تعمیر درب پارکینگ
شرکت سمپاشی
پرورش بوقلمون پرورش بوقلمون .

پرورش بوقلمون

دانلود كتاب مقدمه اي بر پرورش بوقلمون كليك كنيد


آموزش جوجه كشي و پرورش انواع پرندگان كليك كنيد


فيلم پرورش بوقلمون كليك كنيد


ميزان سودآوري صنعت پرورش بوقلمون كليك كنيد


آموزش جوجه كشي بوقلمون كليك كنيد


مراحل پرورش بوقلمون كليك كنيدآموزش پرورش بوقلمون کلیک کنید

فیلم پرورش بوقلمون به زبان فارسی کلیک کنید

پرورش بوقلمون گوشتی کلیک کنید

دانلود آموزش پرورش بوقلمون بومي

دانلود آموزش پرورش بوقلمون بومي,
دانلود رايگان كتاب پرورش بوقلمون,
دانلود كتاب رايگان پرورش بوقلمون,
دانلود رايگان طرح پرورش بوقلمون,
دانلود رايگان پرورش بوقلمون سنتي,

 

 

 

 


پرورش جوجه بوقلمون ها
براي نگهداري از جوجه بوقلمون بايد عمليات زير انجام داد:
قبل از ورود جوجه ها بايد تمام وسايل نگهداري لانه را شستشو و ضد عفوني كرد و سپس وسايل پرورش به دقت چيده شوند. ماشين مادر را گرم و يا هيتر را روشن كرد و تهويه را در وضع مناسبي قرار داد. از ريختن جوجه ها تعداد بيش از حد استاندارد در هر متر مربع بايد خودداري كرد. به مسئله تغذيه جوجه بوقلمون ها نيز بايد در روزهاي اول توجه فراواني نمود.
در روش پرورش در روي بستر حتماً بايد از بستر مناسب استفاده كرد. در روزهاي اول بايد بستر را با پارچه و يا كاغذ پوشاند تا جوجه بوقلمون ها از مواد بستر نخورند (البته برخي ها از جعبه هايي كه براي حمل و نقل جوجه ها استفاده مي شود نيز استفاده مي كنند ولي اين امر از نظر بهداشتي به هيچ وجه توصيه نمي شود). هنگامي كه جوجه ها طرز غذا خوردن را ياد گرفتند ميتوان كاغذ ها را برداشت.
در بعضي از سالن هاي پيشرفته پرورش بوقلمون از كف هاي توري يا نرده اي (Wire or Slat Floor) نيز استفاده ميكنند. اين كف ها بسيار بهداشتي است ولي گران تمام مي شود و جوجه بوقلمون‌ها نيز نمي‌توانند براحتي روي آنها راه بروند و اغلب ممكن است دچار ناراحتي و ضعف پا و پنجه گردند.
جوجه بوقلمون‌ها برعكس جوجه مرغ‌ها خوردن و آشاميدن را به خودي خود ياد نمي گيرند. ازاينرو بايد به آنها آموخت. آموختن طرز آشاميدن و خوردن يكي از اشكالات پرورش بوقلمون است. براي اينكه جوجه بوقلمون ها را به خوردن ترغيب كنند، عده اي از جو خرد شده، عده اي از شير و برخي از تخم مرغ پخته و خرد شده و يا غذاي سبز استفاده مي‌كنند. برخي از توليد كنندگان تعدادي جوجه بوقلمون مسن را بين جوجه بوقلمون هاي يكروزه رها مي‌كنند تا توسط آنها خوردن و آشاميدن را فراگيرند (كه البته اين روش به خاطر ريسك بالاي ابتلا به بيماري در جوجه ها امروزه منسوخ شده است و فقط در شرايط روستايي گاهي از آن استفاده مي‌كنند). به طور كلي بوقلمون ها نسبت به مرغ ها، بسيار كودن هستند به نحوي كه در نگهداري بوقلمون به طور طبيعي، اين پرنده همانند مرغ مادر بخوبي از جوجه هاي خود مراقبت نمي‌كند، اغلب جوجه هاي خود را تلف مي‌كند و يا در مقابل پرندگان ديگر از جوجه هاي خود دفاع نمي كند. همچنين اگر در روي تخم خوابيده باشد ممكن است چند روز بدون غذا بخوابد و اگراو را بزور جهت خوردن خوراك از روي تخم بلند كنند ممكن است پس از سير شدن فراموش كند كه بايد دوباره در روي تخم ها بخوابد از اين جهت ممكن است با اندك غفلت، تخم ها خراب شوند (البته در محيط روستايي و غير صنعتي).


برچسب: دانلود آموزش پرورش بوقلمون بومي, دانلود رايگان كتاب پرورش بوقلمون, دانلود كتاب رايگان پرورش بوقلمون, دانلود رايگان طرح پرورش بوقلمون, دانلود رايگان پرورش بوقلمون سنتي,،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ فروردين ۱۳۹۴ساعت: ۰۸:۳۴:۰۶ توسط:پرورش بوقلمون موضوع:

دانلود رايگان پرورش بوقلمون

دانلود رايگان پرورش بوقلمون,,
دانلود رايگان فيلم آموزش پرورش قارچ خوراكي,
دانلود رايگان فيلم آموزش پرورش قارچ صدفي,
دانلود رايگان فيلم آموزش پرورش قارچ منزل,
دانلود كتاب آموزش پرورش بوقلمون,

 

 

 


استفاده از نور براي پرورش بوقلمون
در 48 ساعت اول بايد در تمام مدت شبانه روز از روشنايي در سالن نگهداري جوجه بوقلمون‌ها استفاده كرد. بعد از اينكه جوجه بوقلمون‌ها به خوردن و آشاميدن عادت كردند بايد به مرور نور را كم كرد به طوري كه در سن 2 هفتگي به حداقل مقدار روشنايي رساند. معمولاً مقدار 13- 14 ساعت نور در شبانه روز براي بوقلمون‌ها از سن 2 هفتگي به بعد كافي است. شدت نور نيز مهم است معمولاً در 48 ساعت اول بايد از نور شديد‌تر و سپس از نور ضعيف‌تر استفاده نمود. طبق آزمايشي كه در انگليس انجام شده، نور قرمز و سبز هر دو اثر خوبي از نظر رشد نسبت به نور سفيد در بوقلمون‌ها دارند. ولي وقتي كه شدت انوار مذكور به اندازه شدت نور سفيد است اختلافي از نظر ميزان رشد در بوقلمون‌ها ديده نشده است، از اينرو به نظر مي‌رسد مسئله شدت نور مهمتر از رنگ آن است.
بوقلمون‌ها نيز مانند مرغ‌ها در نور آبي قادر به ديدن نيستند از اينرو هنگام گرفتن آنها ميتوان از نور آبي استفاده كرد. به هر حال استفاده از نور آبي، به مدت 24 ساعت اثر بدي بر بوقلمون دارد. طرز استفاده كردن از نور در پرورش بوقلمون ها بستگي به نژاد و طرز نگهداري و بالاخره سن فرستادن آنها به كشتارگاه دارد ولي از نظر راهنمايي از نور مي‌توان به طريقه زير استفاده كرد:
0-6 هفتگي: در 48 ساعت اول به طور دائمي از نور استفاده مي‌شود، سپس ميزان روشنايي را به مرور به 14 الي 18 ساعت مي‌رسانند (كم كردن نور بايد به طور آهسته وتدريجي صورت گيرد).
6-22 هفتگي: از 14 ساعت نور باشدت كم استفاده مي‌شود.
22-30 هفتگي: مدت روشنايي روز را به 10-12 ساعت مي‌رسانند.
 


برچسب: دانلود رايگان پرورش بوقلمون,, دانلود رايگان فيلم آموزش پرورش قارچ خوراكي, دانلود رايگان فيلم آموزش پرورش قارچ صدفي, دانلود رايگان فيلم آموزش پرورش قارچ منزل, دانلود كتاب آموزش پرورش بوقلمون,،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ فروردين ۱۳۹۴ساعت: ۰۸:۳۳:۳۷ توسط:پرورش بوقلمون موضوع:

خريد پستي فيلم آموزش پرورش بوقلمون از مبتدي تا پيشرفته

خريد پستي فيلم آموزش پرورش بوقلمون از مبتدي تا پيشرفته,
دانلود فيلم آموزشي پرورش بوقلمون,
دانلود فيلم پرورش بوقلمون ,
فيلم آموزش رايگان بوقلمون,
دانلود رايگان فيلم آموزش پرورش قارچ,

 

 

 

در باب پرورش بوقلمون
 

نگهداري بوقلمون در سنين جوجگي، يكي از مشكل ترين مراحل پرورش بوقلمون است. بوقلمون هاي جوان نيز در مقابل عوامل بيماري‌زا كاملاً حساسند از اين رو بايد توجه فراواني به آنها مبذول داشت. امروزه در اغلب كشورها، بوقلمون را بصورت تجارتي و به تعداد زيادي نگه داري مي‌كنند و تعداد معدودي از شركت هاي اصلاح نژادي، سويه هاي تجارتي مخصوص به خود را ارائه مي‌دهند كه از ضريب تبديل و قدرت رشد بسيار بهتري نسبت به ديگر نژادها برخوردارند. در طريقه پرورش به صورت صنعتي، بايد با تحت نظر گرفتن شرايط محيطي تمامي نيازهاي بوقلمون را در نظر گرفت تا با تنظيم حرارت، تهويه، بهداشت و بالاخره جايگاه حداكثر نتيجه مطلوب حائز شود.


دماي مورد نياز
دما در هفته هاي مختلف بايد به قرار زير باشد:
در شروع دوره پرورش و در سيستم آشيانه گرم (گرمايش در كل سالن) دماي آشيانه را در حدود 34 الي 36 درجه سانتي گراد تامين كنيد و اين دما را در اواخر هفته اول به  32 درجه سانتيگراد برسانيد، سپس دماي آشيانه را در هفته دوم 29 ، هفته سوم 26 ، در هفته چهارم 24 (در تمام اين مدت حرارت سالن نبايد از 24 درجه سانتي گراد كمتر گردد)، هفته پنجم 21 درجه سانتي گراد و از هفته ششم  تا پايان دوره دماي 18درجه سانتي گراد را حفظ نماييد. در مورد تامين دماي مورد نياز نژاد هاي صنعتي، حتماً از راهنماي پرورش آن نژاد استفاده نماييد.
در روزهاي اول جوجه ها نبايد از منبع حرارتي دور شوند چون ممكن است سرما بخورند. اگر از دستگاه مادر مصنوعي استفاده مي‌شود بايد دور دستگاه مادر حصاري كشيد تا از آن دور نشوند و يا اگر از هيتر استفاده ميشود بايد تمامي سالن حرارت يكنواخت و مناسب داشته باشد.


برچسب: خريد پستي فيلم آموزش پرورش بوقلمون از مبتدي تا پيشرفته, دانلود فيلم آموزشي پرورش بوقلمون, دانلود فيلم پرورش بوقلمون , فيلم آموزش رايگان بوقلمون, دانلود رايگان فيلم آموزش پرورش قارچ,،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ فروردين ۱۳۹۴ساعت: ۰۸:۳۳:۱۲ توسط:پرورش بوقلمون موضوع:

دريافت فيلم آموزش پرورش بوقلمون

دريافت فيلم آموزش پرورش بوقلمون,
خريد اينترنتي فيلم آموزش پرورش بوقلمون,
دريافت فيلم آموزش كامل پرورش بوقلمون,
خريد پستي فيلم آموزش پرورش بوقلمون,
مجموعه فيلم هاي آموزش پرورش بوقلمون,

 

 

 

نوك چيني
نوك بوقلمونهاي جوان بين ۵-۲ هفتگي چيده مي شود. چنانچه ديرتر از اين سنين اقدام به نوك چيني نمائيم، گرفتن و مهار حيوان به دليل سنگيني جثه دشوار خواهد بود و ممكن است بوقلمون دچار پر ريزي گردد. پيش از اينكه بوقلمونها دچار كاني باليسم و پر كني شوند بهتر است عمل نوك چيني انجام گيرد. نوك چيني نبايد در يك روزگي و در جوجه كشي انجام شود. زيرا ممكن است اين عمل باعث بروز استرس و بي ميلي جوجه ها به غذا و آب و در نتيجه نزاري و بي آب شدن بدن حيوان (دهيدراسيون) گردد.
بايد دقت شود سوراخهاي بيني چيده نشود. همچنين دقت كنيد كه پس از اين عمل غذا در دانخوري در سطحي باشد كه جوجه هاي نوك چيده شده به راحتي بتوانند آنرا بخورند.
قطع تاج و ريش
تاج و ريش از اعضائي هستند كه اغلب در نزاع هاي بين پرندگان به خصوص بوقلمون ها از هر عضو ديگري آسيب پذيرتر مي باشد. تاج و ريش را ميتوان در جوجه بوقلمونهاي يك روزه به سادگي با قرار دادن بين انگشت سبابه و شست با ناخن شست قطع نمود. حتي تا سن سه هفتگي نيز مي توان آنرا با ناخن گير و قيچي به راحتي قطع نمود.
قطع ناخن
قطع ناخن معمولا براي جلوگيري از ايجاد خراش روي پوست بدن و پهلوي بوقلمون انجام ميشود. اين عمل بيشتر در محيط هائي كه تعداد در سطح بوقلمون زياد و بيش از حد متراكم است انجام مي شود ولي حتي در پرورش در چراگاه نيز بسيار مفيد است. براي اين منظور بايستي ناخن ها به كلي قطع شوند. قطع ناخن بايد در روز اول زندگي در موسسه جوجه كشي انجام گيرد.
قطع پر
چنانچه بوقلمون در چراگاه پرورش داده شود با قطع پرهاي پرها به سهولت مي توان جلوي پرواز اين پرنده را گرفت. قطع پر از قسمت انتهائي يك بال با يك نوك چين از اقداماتي است كه جلوي پرواز را در چراگاه خواهد گرفت. قطع پر با نوك چين برقي در يك روزگي تا ده روزگي مي تواند انجام گيرد. عمل قطع پر در حال حاضر كم تر از سابق انجام مي شود زيرا در بوقلمونهاي گوشتي موجب بدشكلي لاشه مي گردد.


برچسب: دريافت فيلم آموزش پرورش بوقلمون, خريد اينترنتي فيلم آموزش پرورش بوقلمون, دريافت فيلم آموزش كامل پرورش بوقلمون, خريد پستي فيلم آموزش پرورش بوقلمون, مجموعه فيلم هاي آموزش پرورش بوقلمون,،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ فروردين ۱۳۹۴ساعت: ۰۸:۳۲:۳۸ توسط:پرورش بوقلمون موضوع:

دانلود رايگان آموزش پرورش بوقلمون

دانلود رايگان آموزش پرورش بوقلمون,
دانلود رايگان كتاب آموزش پرورش بوقلمون,
فيلم آموزش پرورش بوقلمون,
فيلم آموزش اصول پرورش بوقلمون,
فيلم آموزش كامل پرورش بوقلمون,

 

 

 

در دو هفته اول زندگي نور بايد به قدر كافي در اختيار جوجه ها باشد تا بتوانند آب و غذا را ببينند. لامپهاي ۲۰۰ واتي با فواصلي در حدود ۳ متر مستقر شوند. يك چراغ ۱۵-۷/۵ واتي بايد در داخل و زير هر دستگاه مادر قرار داده شود. پس از دو هفته اول مي توان نور را كاهش داده تا در اين سن از بروز استرس، روي هم ريختن جوجه ها و اضطراب جلوگيري شود.
تغذيه
براي پرورش بوقلمون دو برنامه غذائي اساسي بايد در نظر گرفته شود. يكي غذاي تمام نرم يا آردي و ديگري دانه اي يا پلت. نيازهاي تغذيه اي بوقلمون بر اساس سن متغير است. همچنانكه بر سن بوقلمون افزوده مي شود، نيازهاي پروتئين ، ويتامين و مواد معدني اين پرنده كاهش مي يابد و بر نياز آن به انرژي افزوده مي شود.
مواد غير قابل حل مانند سنگ ريزه (گرانيت) بايد در سنين ۱۰-۸ هفتگي به غذاي بوقلمون اضافه شود. دان بوقلمون بايد حتما حاوي يك ماده مقابله كننده با كوكسيدوز باشد و همچنين وجود يك ماده پيشگيري كننده بيماري سياه سر (black head) نيز در غذاي بوقلمون ضروري است. بايد هميشه غذا و آب در اختيار پرنده باشد. غذاي غير نرم يعني با ذرات درشت (pellet) را مي توا ن از هفته چهارم زندگي براي جوجه هاي بوقلمون در نظر گرفت.
مي توان براي تغذيه بوقلمون از يونجه تازه و ترد، شبدر خوب، علوفه سبز تازه يا جوانه سبز غلات كه به خوبي خرد شده و فاقد رشته هاي بلند باشد، استفاده كرد. همه اينگونه مواد را ميتوان روزي يك يا دوبار به بوقلمون هاي جوان داد. هرگز نبايد علوفه پژمرده يا خشكيده و ساير مواد غذائي مشابه را در اختيار پرنده گذاشت. در فرمول غذائي بوقلمون ميتوان از كنجاله سويا، ذرت آسياب شده و مشابه آنها استفاده و دان تهيه كرد. غذاي بوقلمون هاي در حال رشد را از سن هشت هفتگي تا عرضه به بازار بايد در اختيار بوقلمون هاي جوان قرار داد. پروتئين موجود در آرد سوياي پوست كنده براي بوقلمون هاي بالغ بسيار قابل هضم ولي مواد هيدروكربنه موجود در آن زياد قابل جذب نيست.


برچسب: دانلود رايگان آموزش پرورش بوقلمون, دانلود رايگان كتاب آموزش پرورش بوقلمون, فيلم آموزش پرورش بوقلمون, فيلم آموزش اصول پرورش بوقلمون, فيلم آموزش كامل پرورش بوقلمون,،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ فروردين ۱۳۹۴ساعت: ۰۸:۳۲:۲۵ توسط:پرورش بوقلمون موضوع:

دانلود رايگان فيلم آموزش پرورش بوقلمون

دانلود رايگان فيلم آموزش پرورش بوقلمون,
دانلود فيلم آموزش پرورش بوقلمون,
دانلود رايگان فيلم پرورش بوقلمون,
دانلود رايگان فيلم هاي پرورش بوقلمون,
دانلود رايگان فيلم آموزشي پرورش بوقلمون,

 

 

 

آشيانه بوقلمون
پرورش گله هاي كوچك بايد در ماه ها ي گرم سال آغاز شود تا نياز به مسائل پر خرج براي گرم كردن به حداقل برسد. آشيانه جوجه ها بايد چنان بنا شود كه به سهولت و بدون هيچگونه ناراحتي بتوان آنرا تهويه نمود.

 

اگر يك ساختمان خوب و كوچك قابل حصول نباشد مي توان در يك سالن بزرگ يك آشيانه كوچك ساخت. كف آشيانه بايد به گونه اي ساخته شود كه به سهولت قابل تميز كردن باشد.محل پرورش بوقلمونهاي جوان (poults) بايد به قدر كافي گرم و فاقد رطوبت اضافي باشد. همچنين، يك آشيانه با امكانات تهويه خوب و به خوبي عايق بندي شده در مناطق با شرايط اقليمي سرد از اهميت خاص برخوردار است. پنجره آشيانه جوجه ها بايد چنان باشد كه وقتي باز مي شود به طرف پائين سر بخورد و يا چنان از پائين لولا شود كه هنگام باز شدن هواي تازه و احتمالا سرد مستقيما روي بدن جوجه ها نوزد بلكه پس از برخورد به سقف وارد آشيانه شود كه اين امر بهترين نوع تهويه را ممكن مي سازد. پنجره ها بايد در جلو و عقب آشيانه مستقر شوند. براي هر m۲ آشيانه يك دهم m۲ پنجره منظور مي شود. بعضي پرورش دهندگان محوطه پرورش را با پرچيني محصور مي كنند و از آشيانه بعنوان سر پناه استفاده مي كنند. همچنين مي توان از سايبان ها نيز استفاده نمود، هنوز هم تعدادي از پرورش دهندگان از سايبان استفاده مي كنند كه اغلب به آشيانه يا سرپناه متصل اند. كف سايبان ها از نرده هاي تخته اي يا سيم ساخته مي شود و با فاصله كمي از زمين مستقر مي گردند تا مدفوع زير آن و بر روي زمين بريزد كه اين امر تميز كردن آن را  آسان مي كند.

البته توجه داشته باشيد كه بوقلمونهاي نژاد درشت را در سايبان هائي با كف نرده اي و سيمي نبايد نگهداري كرد زيرا دچار طاول و پينه و همچنين اختلالات كف و ساق پا مي شوند كه اين عوارض در بوقلمونهاي نژاد سبك بروز نمي كند.

در واحدهاي بزرگ از روش پنجره بسته (windowless) استفاده مي كنند كه اين گونه آشيانه ها بايد كاملا عايق بندي شوند. بايد در هر دقيقه حدود ۰۳/۰ متر مكعب هوا با فشار حدود ۵/۰ سانتي متر بر هر كيلو وزن بوقلمونهاي بالغي كه در معرض تهويه هستند وارد شود.
مساحت كف آشيانه
تا هشت هفتگي براي هر ده جوجه بوقلمون يك متر مربع كافي است.  از ۱۲-۸ هفتگي براي هر ده جوجه بوقلمون دو متر مربع و براي بوقلمونهاي بين ۱۶-۱۲ هفتگي براي هر ده بوقلمون جوان ۵/۲ متر مربع بايد در نظر گرفته شود.


برچسب: دانلود رايگان فيلم آموزش پرورش بوقلمون, دانلود فيلم آموزش پرورش بوقلمون, دانلود رايگان فيلم پرورش بوقلمون, دانلود رايگان فيلم هاي پرورش بوقلمون, دانلود رايگان فيلم آموزشي پرورش بوقلمون,،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ فروردين ۱۳۹۴ساعت: ۰۸:۳۲:۱۵ توسط:پرورش بوقلمون موضوع:

دانلود كتاب مقدمه اي بر پرورش بوقلمون كليك كنيد

نام كتاب :  مقدمه اي بر پرورش بوقلمون

نويسنده :  نامشخص

 

زبان كتاب :  پارسي

تعداد صفحه :  20

قالب كتاب : PDF

حجم فايل :  624  كيلوبايت

توضيحات :بوقلمون‌ها با يك ريش گوشتي كه از زير نوك آويزان است و با يك برآمده‌گي گوشتي كه از بالاي نوك آويزان است و اسنود (snood) ناميده مي‌شود، متمايز مي‌گردنند. با طول بالي از 1?5 تا 1?8 متر، بوقلمون‌ها بزرگ‌ترين پرندگان جنگل‌هاي محل زندگي خود هستند. همچون بسياري از ديگر گونه‌هاي راسته? ماكيان‌سانان، بوقلمون نر بزرگ‌تر و رنگارنگ‌تر از بوقلمون ماده است. هنگامي كه اين پرنده مضطرب يا هيجان‌زده مي‌شود پوست برهنه در ناحيه گلو و سر مي توانند از خاكستري به رنگهاي قرمز، سفيد و آبي تغيير رنگ دهند. به همين علت در زبان فارسي به آن بوقلمون مي گويند.(بوقلمون نوعي از پارچه ديبا است كه با تغيير جهت تابش نور به آن از رنگي به رنگي ديگر در مي آيد)

 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ فروردين ۱۳۹۴ساعت: ۰۸:۲۰:۱۲ توسط:پرورش بوقلمون موضوع:

آموزش جوجه كشي و پرورش انواع پرندگان كليك كنيد

دانلود

boghalamon.fatablog.com

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ فروردين ۱۳۹۴ساعت: ۰۸:۱۹:۵۱ توسط:پرورش بوقلمون موضوع:

فيلم پرورش بوقلمون كليك كنيد

دانلود

پسورد :boghalamon.fatablog.com

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ فروردين ۱۳۹۴ساعت: ۰۸:۱۹:۲۴ توسط:پرورش بوقلمون موضوع:

ميزان سودآوري صنعت پرورش بوقلمون كليك كنيد

سودآوري صنعت پرورش بوقلمون

 سودآوري صنعت پرورش بوقلمون

 نخستين بار بوقلمون در مكزيك توسط جهانگردان اروپايي مشاهده شد. آن ها اين پرنده را با خود به اروپا بردند. پس از آن در ايتاليا، فرانسه و انگلستان بوقلمون پرورش داده شد. با كشف آمريكا مهاجران به خوبي با اين پرنده و مزه آن آشنايي داشتند بنابراين به سرعت پرورش و مصرف بوقلمون در آمريكا گسترش يافت به طوري كه هم اكنون ايالات متحده و اتحاديه اروپا به ترتيب اولين و دومين توليدكننده و نيز مصرف كننده گوشت بوقلمون در دنيا هستند.

به ادامه مطالب برويددر ايران نيز تا پيش از دوره صفويه بوقلمون يافت نمي شد و اولين بار ارامنه اي كه براي تجارت از ايران به اروپا رفتند، بوقلمون اهلي را با خود به ايران آوردند و آن را به شاه عباس تقديم كردند و بعد به دستور شاه، تخم بوقلمون در خانه هاي ارامنه تقسيم شد تا آن ها به پرورش اين پرنده بپردازند.

امروزه با گذشت سال ها با پيشرفت علوم ژنتيك، تغذيه و مديريت و تاثير آن ها بر پرورش بوقلمون سبب شد تا پرورش بوقلمون از حالت سنتي خارج شده و نوع جديدي از بوقلمون هاي صنعتي به وجود آيد كه گوشت آن حاوي پروتيين زياد و چربي و كلسترول كم تري است.


فعاليت بيش از 25 واحد پرورش بوقلمون

هم اكنون بيش از 25 واحد پرورش بوقلمون در كشور با ظرفيت 95 هزار قطعه در حال فعاليت هستند.
پرورش بوقلمون از گذشته هاي دور به صورت سنتي بوده و هم اكنون 1/7 ميليون قطعه بوقلمون بومي در كشور وجود دارد كه سالانه 10 هزار تن گوشت توليد مي كنند. پرورش بوقلمون به روش سنتي از سال 1380 شروع شده و تا پايان برنامه چهارم توليد گوشت بوقلمون به 100 هزار تن خواهد رسيد.
 ميزان توليد بوقلمون صنعتي را در كشور يك هزار و 700 تن در سال ذكر كرد. از سوي ديگر براساس گزارش روابط عمومي صندوق بيمه محصولات كشاورزي براي نخستين بار در كشور، طرح آزمايشي بيمه بوقلمون گوشتي در سال زراعي 85586 توسط اين صندوق اجرا مي شود.
 


مدت قرارداد بيمه بوقلمون از يك روزگي تا پايان 18 هفتگي است و صندوق بيمه خسارت هاي ناشي از سوانح طبيعي و قهري و همچنين امراض عمده بوقلمون و خسارت هاي ناشي از حذف كانون را در مدت قرارداد تحت پوشش بيمه قرار مي دهد.

افزايش 25درصدي مصرف گوشت بوقلمون

مصرف گوشت بوقلمون در كشور ما نسبت به سال گذشته 20 تا 25 درصد رشد يافته است.
در حال حاضر بوقلمون از كشور كانادا و انگلستان به صورت جوجه يك روزه به كشور ما وارد مي شود به طوري كه هر جوجه يكروزه 130 گرمي با قيمتي بين 3000 تا 3500 تومان در اختيار پرورش دهندگان اين پرنده قرار مي گيرد.جوجه هاي بوقلمون ايراني نسبت به نوع كانادايي آن داراي ضعف هاي نژادي هستند. در پاهاي اكثر_ جوجه بوقلمون هاي ايراني بعد از چند روز زخم هاي عفوني مشاهده مي شود، از اين رو نگهداري آن ها در مقايسه با جوجه هاي يكروزه كانادايي چندان مقرون به صرفه نخواهد بود.

به طور كلي بوقلمون ها از دو نژاد برنز آمريكاي شمالي و سفيد هلندي تشكيل مي شوند كه در حال حاضر بوقلمون هاي نژاد برنز وحشي بيش تر با مقاصد تجاري توليد مي شوند كه از علت هاي اصلي آن مي توان به سينه پرگوشت و پهن اين نمونه اشاره كرد. وزن متوسط بوقلمون در سنين بلوغ در نژاد درشت جثه نر حدود 10 تا 18 كيلوگرم و ماده اين نژاد بين هشت تا 16 كيلوگرم و در نژادهاي ريز جثه نر حدود هشت كيلوگرم و ماده حدود پنج كيلوگرم است.

 تبديل تخم به جوجه در بوقلمون 28 روز طول مي كشد و وزن يك بوقلمون گوشتي ظرف مدت يك هفته به دو برابر مي رسد و در سن چهار هفتگي 40 بار سنگين تر از روز اول مي شود و در طول دوره پرورش 14 تا 18 هفتگي به وزن مطلوب جهت كشتار مي رسد.
 فضاي موردنياز براي پرورش و نگهداري 10 بوقلمون دوماهه يك مترمربع مي باشد و براي هر 10 بوقلمون سه ماهه دو مترمربع و از چهارماهگي به بعد 5/2 متر مربع بايد در نظر گرفته شود.
 

 

65 هزار تومان سرمايه موردنياز براي پرورش هر بوقلمون با وزن كشتار 18 كيلوگرمي

40 درصد گوشت بوقلمون قرمز و 60 درصد آن گوشت سفيد است و به طور كلي از هر بوقلمون آماده براي كشتار 65 درصد گوشت به دست مي آيد.
علاوه بر گوشت بوقلمون كه از ارزش غذايي بالايي برخوردار است، چرم خام حاصل از پاهاي اين پرنده نيز براي تيكه دوزي روي انواع كيف و كفش مورداستفاده قرار مي گيرد.
 نيازهاي تغذيه اي بوقلمون برحسب سن متغير است. همچنان كه سن اين پرنده افزوده مي شود نيازهاي پروتييني، ويتاميني و مواد معدني بدن اين حيوان كاهش مي يابد و بر نيازهاي آن به مواد انرژي زا افزوده مي شود.
پرورش بوقلمون از جمله فعاليت هايي است كه تجربه، آگاهي و دانش بالايي را طلب مي كند و فعاليت در اين زمينه براي افراد آگاه و با تجربه قطعاً سودآور خواهد بود.

قيمت ها در بازار بوقلمون
ليست قيمت جوجه يكروزه بوقلون و فرآورده هاي بوقلمون به شرح ذيل ميباشد، قيمتها بر اساس سه ماهه دوم سال 91 بوده و با توجه به نوسانات ممكن است در تاريخ حاضر برخي از قيمتها تغيير كرده باشد.

بوقلمون زنده هر كيلوگرم : 59500 ريال

لاشه كامل بوقلمون هر كيلوگرم : 77000 ريال

جوجه يكروزه بوقلمون با توجه به نوع نزاد : از 65000 ريال تا بيش از 130000 ريال

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ فروردين ۱۳۹۴ساعت: ۰۸:۱۹:۰۴ توسط:پرورش بوقلمون موضوع: